Nasze kursy > Taniec uliczny > House dance

House dance

House dance

House dance jest jednym ze styli tańca ulicznego, znacznie młodszym od gatunku muzycznego o tej samej nazwie. Czerpie inspiracje z powojennych, afrykańskich, brazylijski i latynoskich styli tańca oraz jazzu, stepowania (tap dance) a nawet tańca współczesnego.

Pojawił się w następstwie ery disco, we wczesnych latach osiemdziesiątych. W tamtych czasach muzyka house królowała w znanych amerykańskich klubach, takich jak: Warehouse (Chicago), The Loft i Paradise’s Garage (Nowy Jork). Wbrew powszechnemu przekonaniu, house dance nie wywodzi się z kultury hip-hop. Na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych zamknięto kluby gdzie grano hip-hop, a bywający w nich ludzie przenieśli się do klubów, w których królował house. W konsekwencji wielu tancerzy hip-hop zainteresowało się muzyką house i wprowadziło do swojego tańca sekwencje kroków pod ten gatunek muzyki.
Aktualnie house zyskuje na popularności, o czym świadczą liczne zawody na całym świecie, gdzie tancerze rywalizują właśnie w tym stylu. Po wielu burzliwych dyskusjach house został podzielony na trzy style: Footwork, Jacking i Lofting. W ich obrębie istnieją rożne techniki i podstyle takie jak: skating, stomping i shuffling. Tancerze house wykorzystują również ruchy z waacking’u, vouging’u, capoeiry, stepowania oraz tańców latynoamerykańskich, np. salsy. House dance wymaga maksymalnie wyostrzonego słuchu i wrażliwości na najdrobniejsze niuanse w muzyce, gdyż styl ten polega na podkreślaniu różnych rytmów oraz riff’ów (krótkich fraz rytmicznych) występujących w danym utworze.

Aktualnie nie prowadzimy regularnego kursu, ale jeśli masz ochotę uczyć się HOUSE’U u nas – kliknij tu:

Co nieco inspiracji stylem house dance:

Latin Dance Studio

ul. Wielka 19 / 8
61-775
Poznań
woj. Wielkopolskie